» Toprakla ve bitkilerle ilgilenmek, bitkilerin büyüdüklerini deneyimleyerek gözlemlemek, meraklarını kabartacak ve sordukları soruları arttıracaktır. Teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde bir çok çocuk bu deneyimden mahrum kalmaktadır. Sadece sanal ortamlardaki çiftlikleri ile ilgilenmeleri ve bu gerçekliği gerçek hayatta farketmemeleri ise bu durumu daha da vahim hale getirmektedir.
Çocuklar dışarıda bulunmaktan, toprak ve su ile haşır neşir olmaktan büyük keyif alırlar. Gün geçtikçe hareket eden ve büyüyen bitkiler ise, bu ilgilerinin yanında meraklarını da harekete geçirecek ve tecrübe edinme anlamında eşşiz bir fırsat sunacaktır.
Çiçekli bitkileri ve yenebilen bitkileri yetiştirmek, çocuğunuzun bitkiler arasındaki farklarıdaha iyi anlamasını sağlar. Bu nedenle tek bir bitki üzerine yoğunlaşmaktan ziyade, bir kaç bitkiyi birden yetiştirmek, deneyim zenginliği kazandıracak ve daha da öğretici olacaktır. Kimi bitkiler çok su isterken, kiminin su ihtiyacı daha azdır. Kimi daha çok güneş ışığı ister, kimi ise gölgelik bir alanda bulunduğunda daha iyi gelişir. Bu gibi farkları çocuğunuza öğretmeniz, onu bitkiler konusnda bir hayli bilinçlendirecektir. Tüm bunların yanında, bitki yetiştirmek, küçük ufaklığınızın mevsimleri kavramasını da sağlayacaktır. İlkbaharda ekilerek yetiştirilmeye başlayan bir bitki yazın çiçek açarakufaklığınızı neşelendirebilir, ya da sonbaharda saksıya koyduğunuz bir bitki, kışın ürün verecek kıvama gelerek, çocuğunuzun ilgisini çekebilir.

Bitki yetiştirmek, sabır isteyen bir iştir. Meyve ya da çiçek vermesi için kayda değer bir zamanın geçmesi gerekir. Yetiştirdiğiniz bir bitkinin çiçeğini koklayabilmek, ya da meyvesini yiyebilmek, bazı şeylerin sabretmeye değdiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

EBEVEYNLER BİZİ TERCİH EDİYOR

ÇÜNKÜ;

0

Tecribeli Öğretmen

0

Mutlu Çocuk

0

Farklı Aktivite

Ön kayıt başvurusu

Çocuğunuzun kaydı için ön kayıt başvurusunu buradan yapabilirsiniz

Ön Kayıt

Veya Arayın: (0380) 514 36 03